Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności czytaj więcej [Zamknij]
E-KATALOG Kontakt Kontakt Facebook YoutTube
[X] Zamknij

12.2015 / Malarz - bo artysta brzmi pretensjonalnie

Kolejną interesującą postacią wykorzystującą w swojej codziennej twórczości narzędzia pneumatyczne jest urodzony 26 sierpnia 1986 roku Szymon Chwalisz. Z jego pracami mieliśmy okazję zapoznać  się podczas finału II edycji konkursu Air Brush „Ucho Van Gogha” gdzie firma FACHOWIEC Zenon Świętek była jednym ze sponsorów, a Pan Szymon otrzymał wyróżnienie. W opinii Pana Szymona: „Technika aerografu to jedna z technik malarskich. Sam aerograf to nic innego jak narzędzie, takie samo jak pędzel, ołówek, czy pastel. Nie potrafię zrozumieć przeświadczenia niektórych klientów, jak i ludzi pracujących w tej technice, że uprawiają lakiernictwo artystyczne.

Nigdy nie byłem i nie będę lakiernikiem. Lakiernictwo artystyczne kojarzy mi się tylko z jednym - z malowaniem pistoletem czarno białych ciapek na dużym Fiacie w uświadczeniu, że tuninguje się go na krowę. Ktoś kto posługuje się aerografem MUSI mieć podstawy rysunku i malarstwa. Zasada tworzenia jest dokładnie taka sama. Relacje światła i cienia są identyczne w każdej technice. Dopiero nasza kreatywność i właśnie ten aspekt twórczy pozwala nam na uzyskanie wyjątkowych i określających nas efektów.”

Jego dotychczasowy dorobek to ponad 100 grafik na motocyklach, około 70 na kaskach, kilkanaście malowideł ściennych oraz ponad 300 portretów. Do najbardziej znanych należą:

Projekt “Hardkor 44” - Motocykl pomalowany na licencji firmy Platige Image pod nadzorem artystycznym Tomasza Bagińskiego,  we współpracy z Jurkiem Owsiakiem i Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Właścicielem motocykla jest Piotr “Dziki” Chancewicz - gitarzysta zespołów Wild Pig oraz Mech. Hardkor 44 został zaprezentowany 1 sierpnia 2014 podczas minuty ciszy na XX Przystanku Woodstock.

Projekt Judas Priest - zespół Judas Preist to legenda muzyki heavy metalowej. Kawasaki VN 1500  to swojego rodzaju hołd dla twórczości zespołu. Został pomalowany w motywy z limitowanej książki, którą zespół wydał przy okazji premiery płyty “Nostradamus” - tak też właśnie ochrzczono motocykl.

Deep Purple Bike - ten Vulcan został przygotowany specjalnie na koncert zespołu Deep Purple, który odbył się w lutym 2014 roku w katowickim Spodku.

Kolekcja pt. “Gorzka prawda Melomana” - to zbiór 25 pasteli o wymiarach 50 cm X 70 cm wykonanych w 2014 roku. Przedstawiają interpretacje utworów muzycznych Renaty Przemyk, Piotra Bukartyka, Michała Wiśniewskiego, zespołów Wild Pig, Big Cyc oraz Farben Lehre. Mocne w formie wizje utworów oparte na skojarzeniach, symbolice i indywidualnym odbiorze konkretnych utworów wprawiają często w zadumę i pozwalają zastanowić się nad konkretnym przekazem autora, tak słów, muzyki jak i samego tworu plastycznego. Klimat obrazów momentami nawiązuje do relacji stosowanych przez Zdzisława Beksińskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, czy Franciszka Starowieyskiego. Jest to jednak indywidualna forma, bazująca na figuratywnych deformacjach oraz ekspresjach kształtów wydawało by się prozaicznych.

W opracowaniu wykorzystano materiały otrzymane od Szymona Chwalisza, za co serdecznie dziękujemy. Jeżeli są Państwo zainteresowani pracami Szymona Chwalisza to zapraszamy do odwiedzenia jego profilu na:

Facebook:  https://www.facebook.com/chwalisz.szymon

Jeżeli sami chcecie spróbować swoich sił z aerografem, to zapraszamy do naszego sklepu na stronie www.fachowiec.com.

Projekt grafiki na koszulkę, przygotowany dla Nas przez Szymona Chwalisza, do pobrania -> TUTAJ

Zachęcamy również do wzięcia udziału w Naszym konkursie malarstwa Airbrush "Rzuć rękawicę Chwaliszowi" - regulamin -> TUTAJ