Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności czytaj więcej [Zamknij]
E-KATALOG Kontakt Kontakt Facebook YoutTube
[X] Zamknij

11.2015 / Spawalnictwo w sztuce

Z olbrzymią przyjemnością pragniemy oddać w ręce naszych czytelników felieton przedstawiający odmienne spojrzenie na wykonywaną przez nas pracę. Nasza praca to nasza pasja, co powoduje, że ciągle poszukujemy nowych horyzontów, które utwierdzają nas w przekonaniu, że nasz codzienny trud przynosi nie tylko wymierne efekty. Dowodem na to było spotkanie z Vahanem Bego, jednym z największych artystów ormiańskich na stałe zamieszkujących właśnie w naszym mieście. Urodzony w 1966 roku w Armenii Vahan Bego jest autorem wielu prac malarskich, grafik, rzeźb w kamieniu oraz innych realizacji przestrzennych, do których należą m.in. WAZE w Zgorzelcu, rzeźby Don Kichot i Szczudlarz w Jeleniej Górze, Kursk w Warszawie, Liryczne Falowanie w Sopocie. Vahan Bego został m.in. laureatem nagrody ART & BUSINESS nr 5/2001 oraz Granx Prix Międzynarodowego Biennale Pasteli Nowy Sącz w 2004r. Jego prace oraz artystyczne happeningi są sztuką samą w sobie, czego dowodem są liczne międzynarodowe nagrody, wyróżnienia i wystawy. Odmienne spojrzenie na świat i człowieka zaskakuje wszechstronnością realizowanych prac. Widoczny wpływ sztuki starożytnej, renesansu oraz impresjonizmu połączony z tradycjami sztuki ormiańskiej daje zapierający dech w piersiach efekt.

Obok dzieł Vahana Bego nie można przejść obojętnie, symbolizm poparty własnymi doświadczeniami życiowymi uwalnia w odbiorcach szczególne odczucia, czego również my mogliśmy doświadczyć. Zaproszeni do poznańskiej pracowni mistrza mieliśmy unikalną okazję zobaczyć artystę przy pracy i wykonać sesję zdjęciową z jego udziałem. Wiemy, że niewiele osób miało dotąd taką szansę, za co jesteśmy dodatkowo bardzo wdzięczni.
Podczas spotkania dowiedzieliśmy się wielu nowych i ciekawych rzeczy na tematy, które jak nam się dotąd wydawało nie miały dla nas żadnych tajemnic. Przekonani, że proces łączenia metali za pomocą spawania z racji naszego wieloletniego doświadczenia nie może nas już zaskoczyć, zobaczyliśmy rzeczy, które przerosły nasze najśmielsze oczekiwania.

Nowatorskie wykorzystanie spawarki, jako narzędzia przekazu artystycznego ujawniło przed nami niespotykane dotąd efekty… wystarczy spojrzeć na załączone zdjęcia. Vahan Bego nie jest wyłącznie użytkownikiem naszych urządzeń spawalniczych, jest również postrzegany, jako człowiek, który otworzył przed nami nowy wymiar spojrzenia na naszą pracę. Jest nam niezmiernie miło, że do swoich prac wybrał właśnie nasze spawarki, które w jego opinii spełniają najwyższe, nawet skrajnie nietypowe oczekiwania, nie zakłócając przy tym realizacji najbardziej skomplikowanych projektów.

Czysto techniczny proces spawania zmieniony został w akt tworzenia niebagatelnej sztuki. W rękach mistrza kawałki stali połączone przy pomocy naszych urządzeń serii Welder Fantasy SYNERGIA zamieniają się w niepowtarzalne dzieła, których styl stanowi jednocześnie unikalny podpis artysty. Wykorzystanie do tych prac metalu powoduje, że stają się one odporne na przemijający czas, a my jesteśmy zaszczyceni świadomością, że artysta współpracując z nami, jako dostawcą swoich „narzędzi”, włączył nas w to nieśmiertelne grono.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani pracami Vahana Bego zapraszamy do odwiedzenia jego strony internetowej: www.vahanbego.com.