Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności czytaj więcej [Zamknij]
E-KATALOG Kontakt Kontakt Facebook YoutTube
[X] Zamknij

10.2015 / Sprężarki śrubowe - nie taki diabeł straszny

Wbrew panującym opiniom na temat sprężarek śrubowych jako urządzeń drogich i skomplikowanych w budowie, pragniemy przedstawić Państwu streszczenie podstawowych informacji na ich temat. W artykule omówione zostaną podstawowe ich typy oraz zasada działania najpopularniejszych modeli. Przedstawimy Państwu również naszą propozycję sprężarek śrubowych opartych na wyjątkowo wydajnym i bezawaryjnym mechanizmie Zimmern'a. Poszukując wciąż nowych rozwiązań zarówno w branży spawalniczej jak i pneumatycznej staramy  się  realizować potrzeby naszych klientów oraz przedstawiać im nowe, często niespotykane dotychczas alternatywy. Oferowane przez nas nowoczesne sprężarki śrubowe są właśnie jedną z takich alternatyw, która pozwoli naszym odbiorcom cieszyć się wysokiej klasy, wydajnym urządzeniem w wyjątkowo atrakcyjnej cenie.

Sprężarki śrubowe kojarzone są najczęściej ze źródłami sprężonego powietrza wykorzystywanymi wyłącznie na potrzeby przemysłu. Ich moc zaczyna się od kilku kW, a kończy na kilkuset kW. Ideą budowy tych urządzeń jest osiągnięcie zwartej, wydajnej konstrukcji pozbawionej wibracji o długim okresie pracy pomiędzy czynnościami serwisowymi. Sprężarki śrubowe należą do grupy sprężarek rotacyjnych, wśród których wymienić można sprężarki: jednowałowe (łopatkowe), dwuwałowe (typu Rootsa, Zimmern czy hakowe). Na rynku oferowane są w wersjach olejowych, bezolejowych, jedno i wielostopniowych. Najczęściej jednak spotykane są sprężarki śrubowe olejowe łączące w sobie wysoką efektywność pracy ze stosunkowo korzystnymi kosztami zakupu i utrzymania.

Sprężarki śrubowe olejowe są maszynami wyporowymi o obrotowym ruchu wirników (ślimaka i ślimacznicy), w których proces sprężania polega na wykorzystaniu zjawiska wzrostu ciśnienia wraz ze zmniejszającą się przestrzenią wewnątrzkomorową mechanizmu. Jedna ze śrub jest elementem czynnym, napędzanym bezpośrednio  lub pośrednio przy pomocy transmisji pasowej z silnika elektrycznego (spalinowego), druga ma charakter pasywny reagując wyłącznie na pracę elementu napędzanego.

Obydwa wirniki obracają się w przeciwnych kierunkach w układzie precyzyjnie koordynowanym przez przekładnię synchronizującą.  Poprzez zawór ssący sprężarki zasysane jest powietrze, które dostaje się do komór wirników. Zamknięte w układzie powietrze zaciągane jest następnie w głąb mechanizmu ślimakowego, którego budowa powoduje sukcesywne zmniejszanie się objętości komór w kierunku wylotu. Wysoką sprawność urządzenia gwarantuje szczelność pomiędzy śrubami oraz ich obudową. Olej znajdujący się w układzie powoduje uszczelnienie mechanizmu oraz działa jako czynnik chłodzący. Sprężone powietrze wraz z olejem przesyłane jest następnie do separatora, gdzie po oddzieleniu oleju wypychane jest w stronę wylotu.

Zjawiskom tym towarzyszy odseparowanie cyklonowe cząsteczek oleju oraz filtrowanie powietrza przed wydostaniem się poza układ. Objętość sprężonego powietrza uzależniona jest od długości, średnicy oraz liczby zwojów mechanizmu. Niewątpliwym atutem sprężarek śrubowych jest stałe natężenie przepływu sprężonego powietrza oraz niższy w stosunku  do sprężarek tłokowych poziom hałasu.

W opracowaniu wykorzystano: United States Patent : B. Zimmern, Single screw compressor with liquid lock preventing slide